Tadilat – inşaat denildiğinde hem dekorasyon hem de bina yapım uygulamaları akla gelmelidir. Ancak bu uygulamaları gerçekleştirecek olan kişilerin profesyonel olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle dekorasyon olarak adlandırılan tadilat uygulamalarının yapılması son derece titiz bir işçilik gerektirmektedir. Bu nedenle tadilat ve inşaat işlemleri yaptırılmadan önce detaylı bir araştırma yapılması tavsiye edilmektedir. Bu uygulamaları gerçekleştiren kişiler ve işletmelerin de günü birlik iş yaptığı düşünülmemelidir. Özellikle düşük fiyat teklifi veren kişi ve kuruluşlara biraz temkinli yaklaşılmalı, mutlaka referanslar dikkatlice araştırılmalıdır. Hem tadilat hem de inşaat işlemlerinin boyutları ne kadar olursa olsun büyük bir titizlik içinde yapılması önemlidir. Her işte olduğu gibi inşaat sektöründe de branşlaşma vardır ve bu durum kaçınılmazdır. Sektördeki her personelin her işi yapamayacağı unutulmamalıdır. İnşaat uygulamalarında küçük bir hatanın ölümcül sonuçlara neden olacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Tadilat uygulamalarında da aynı durum geçerlidir. Tadilatta işin ehil birine verilmemesi, en iyi ihtimalle ortaya kötü bir sonucun çıkmasına neden olacaktır. Eksik malzeme ya da hatalı işçilikle yapılan tadilat uygulamalarının ileride büyük sorunlara neden olacağı bilinmelidir.

Tadiat – inşaat uygulamaları, titizlik isteyen işlemler bütünüdür ve bu bütünlük içinde bir noktada aksama olursa, yapılan işin tamamının hatalı olması söz konusu olacaktır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmak, uygulama için ödenen miktarın heba olmasına yol açacaktır. Bu nedenle hem fiyat hem de uzmanlık araştırması yapılmalıdır. Tadilat ve inşaat uygulamalarında profesyonellik kadar görsellik de önemlidir. Özellikle dekorasyon sanatsal bir çalışmadır ve her inşaat ustasının bu uygulamayı yapabilmesi mümkün değildir. Aynı şekilde dekorasyon ustasının da inşaat yapabilme bilgisi zayıftır. Ancak tadilat ve inşaat hizmetlerini yerine getiren uzman bir firmadan destek alındığında, her iki işlemi de yapabilecek teknik ekiplere sahip olduğunun bilinmesi gereklidir. Peki, tadilat ve dekorasyon yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Öncelikle nasıl bir tadilat istendiği bilinmelidir. Tadilat ve dekorasyon masrafların ne kadar olacağı da araştırılmalıdır. Nasıl malzemelerin kullanılacağı sorgulanmalıdır. İnşaat işlemlerinde de aynı kurallar geçerlidir. İnşaat bir yapıyı yeniden yapmak, tadilat ise daha önce kullanılmış ya da ömrünü tamamlamak üzere olan yapı ürünlerinin değiştirilmesi olarak nitelendirilmektedir. Ancak tadilat ve dekorasyonun birbirinden farklı olduğu da unutulmamalıdır. Dekorasyon, yapılara estetik bir görüntü kazandırmaktır.

Tadilat – inşaat yaptırmadan önce bütçenin hazırlanması önemlidir. Bunun için de ön keşif yapan firmalarla irtibata geçilmesi ve işlemin yaklaşık maliyeti öğrenilmelidir. Ortaya çıkarılan bütçeye de yüzde 30 gibi bir rakamın konulması tavsiye edilmektedir. Bu oran, beklenmedik durumlar içindir. Eğer tadilat ya da inşaatın haricinde dekorasyon uygulaması yapılacaksa, keşif sırasında net bir rakamın ortaya çıkarılması imkansızdır. Çünkü dekorasyon uygulaması kişinin isteğine ve kullanılacak malzemeye göre değişkenlik gösterir. Ancak tadilat ve inşaat işlemleri böyle değildir. Tadilat ve tamirat uygulamalarında kullanılacak malzemeler için ilk önce kaba bir tadilat gideri hesaplanmalıdır. Bu giderler bir liste halinde hazırlanmalı, sonra da fiyat araştırmasına girilmelidir. Tadilat ve tamirat işlemleri yaptırılırken mutlaka kurumsals firmalarda çalışılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca uygulama yapmak için gelen kişilerin mutlaka teknik personel olmasına da dikkat edilmelidir. İnşaat ve tadilat uygulamaları için inşaat mühendisleri ya da mimarlarla çalışmak en doğru yöntemdir. Bu kişiler, inşaat alanında gerekli teknik eğitimleri almış, tüm hesaplamaları yaparak en kusursuz sonuca ulaşabilecek teknik personeldir. Bunların dışında kişilerden hizmet alındığında sorunlar yaşanabilir ve çözüm bulmak da zorlaşabilir.